Yeni Nesil Youtuberlerin Yükselişi

Tekrardan herkeslere merhabalar arkadaşlar,

Bu yazımızda günümüzde populer olan youtuberler hakkında bilinmeyenleri ve nasıl bu kadar trend hale geldiğini anlatmaya çalışacağım.

Youtube en başta sadece video yükleme sitesi olarak yayın hayatına 2006 yılında ufak ufak başladı tabi bu zamanlarda farklı mecralar vardı ve youtube sadece video izleme sitesi olarak görünmekteydi ve alternatifleride bir biri ardına açılmaya başlamıştı.

Yerli video izleme siteleri hatta bir ara youtube kadar hit çekmekteydiler.

Peki ne olduda youtube farkını ortaya koydu.

O sihirli el tabiki google ? satın almasıyla birlikte tamamen baştan dizayn edilerek genç nesile bir yeni kan pompaladı.

He tabi bunu adsense ile taçlandırması bizim gibi parayı çok seven insanların keşfetmesiyle birlikte birden bire sosyal video izleme sitesi oldumu size sosyal medya ağ merkezi.

Tabi bu işi ilk keşfedenler trend kelimelerde videoları peş peşe paylaşıp izlenme oranları üzerinden kazanç elde etmeye başlamışlardı bile

Devamında kişisel vloglar oluşmaya başladı ve onbinlerce kişisin arasından sıyrılarak zirveye giden sayılı youtuberler oluşmaya başladı

Bunların en başında şu an Enes Batur gelmektedirki 6mM abone ile birde sinema filmi ile bu işte bir yere gelineceğini kanıtladı.

Bir çok ufak tefek kanal sahipleride hatırı sayılır şekilde kazançlar elde etmeye başladı ve artık ülkemizde youtube gerçeği diye bir algı oluştu bile.

Google bu işi en iyi yapan internet devrimin öncülerinden biridir ve kaliteli içerik üret sana hakkını vereyim algoritması ile vazgeçilmeyecek bir mecra olarak önümüzdeki onlarca yıl bu işe şekil vereceğini gözlemliyorum.

O zaman bizim yerli video siteleri ne oldu hemen söleyim aç gözlülükleri yüzünden video yerine sitenin her yerine reklam yerleştirerek ve içerik sağlayanları sövüşleyerek çöplükte yerlerini aldılar bile kaçınız adlarını biliyorsunuzki şimdi.

internet herzaman yenilikleri farkındalıkları olanları ön plana çıkarır bizim yerlilerde işin önce çakallığı dedikleri sürecede bir adım ileri gidemeyeceklerdir.

Herneyse konumuzu fazla dağıtmadan youtuberler kavramı artık bir gerçektir.

İyi içerik üret sponsorları ve google adsense payını kap olay bundan ibaret.

Kalın sağlıcakla.

Kısa Yollar Sayfa Sonu - Sayfa Başı Hızlı Düzenleme

Yorum Yap