Sohbet ve chat hakkında söyleşi


Tekrardan merhabalar herkese,

Uzun süredir yoktum ve neticesinde sohbet siteleri üzerine yazılarıma ara vermek zorunda kaldım.

İlerleyen zamanlarda günümüz sohbet sitelerinde neler oluyor ve chat sektörünü neler bekliyor hep beraber ele alıp analiz ederek sizlerle paylaşımda bulunacağım.

sohbet ve chat aslında iki eş anlamlı bir kelime ve ilk 90 lı yıllarda internetin yayılarak tüm dünyayı ele geçirmesi neticesinde ortaya çıkan ve günümüzde vazgeçilmez bir araç haline gelen programlar ile desteklenen bir araç.

evet o dönemlerde irc populerdi ve bunun içinde mirc scriptler pc lere kurularak kullanıcılar kaynaşır sohbet eder ve hatta evlilikler çıkardı

daha sonra internet siteleri ortaya çıktı ve arkadaşlık siteleri bir nebze bu anlık sohbeti web üzerine taşımayı başardı.

O dönemler hatırlardığım kadarıyla siberalem ve benzeri siteler çok revaçtaydı

tabi mynet gibi köklü sitelerin ekolay, doruk en önemlisi süperonline bu sektörde liderliklerini sürdürüyor ve işin kaymağını yiyordu desek yalan olmaz.

fakat zaman ilerledikce ve gereksinimler artık karşılanamadıkca bu populer siteler vazgeçilir oldu ve birer birerde kapandılar.

tüm dünyada önce youtube sonra facebook fırtınası esmeye başladığında yıl 2005-2006 dıydı insanlar bu iki sitenin varlıklarından habersiz haberi olanlarda bilinçsiz fakat kasıp kavuran bu furyanın vermiş olduğu fenomenlik bir anlamda mIRC ve irc tahtını sallayıverdi ülkemizde

diğer ülkelerde neler yaşandı bilmiyorum ama ben bu tarihe tanıklık eden biri olarak 2006 dan sonra çöküş başladı diyebilirim.

Zaman zaman farklı ataklar yaşansada facebook engellenemez yükselişini ve trendini yakalamış youtube ise video izlemekten evrilerek daha farklı bir konsepte bürünmüş ve dönem dönemde yasaklanarak kapatılmıştı peki youtube ne olduda yasaklandı aslında bu farklı bir makale konusu bunu bir başka yazımda yazacağım.

herneyse yasaklar tamamen kalkmış ve 2012 den sonra insanları sosyal medya ağı sarıvermişti birde unutmadan twitter gibi bir siteyide es geçmemek snapchatıda unutmamak lazım.

bir çok konu başlığım halihazırda sizlerle paylaşacağım ve doğru bilgileri türkiyedeki sohbet tarihi hakkında bilinmeyenleri hatta okuyarak hatıralarınızı tazeleyerek iç çekeceğiniz bir yazı dizisine başlayacağım.

Şimdilik sohbet tadında bırakıyorum 🙂

herkese iyi eğlenceler dilerim neydi sloganımız 😀 herkes bir alem chatalem…