Analiz: mIRC neden populeritesini kaybetti.

mIRC keşfedilmesi 1990 körfez savaşında amerikalı askerlerin aileleri ile haberleşme sağlamaları ile doğan bir zamanın iletişim aracıydı ve 90 larda evrilerek mIRC tabanlı scriptlerin çıkmasıyla,

dal.net gibi irc sunucularında açılması ile tüm dünyada bir anda sohbet akımını insanlara aşılayan zamanın sosyal medyası oldu.

Her şey yeni keşfediliyor ve bilgisayar kullanımı tüm hızıyla kitlelere yayılıyordu.

90 ların sonlarına doğru TR kullanıcılarının mirc en çok kullandığı internet cafelerdeki programdı msn ve benzeri sitelerinde beslemesiyle irc sunucular inanılmaz derecede kullanıcı çekiyor ve scriptler çıkmaya başladıkça bu işte öncü sunucular büyük kitlelere hitap ediyordu.

2000 lerin sonlarına doğru artık mobil kullanım ve alternatif sosyal medya akımının etkisiyle mIRC kendini bir anda eskinin köhne ve geliştirilememiş bir aracı oluverdi.

mIRC e bir web kamera eklenemiyor veya trend kelimelerin gösterildiği bir menü yenilik ekleme yapılamıyordu.

Herşey sınırına kadar yapılmış ve daha öteye gidilemiyordu.

Hal böle olunca internet kullanıcıları artık mobil e ve destekleyen programlara yöneldi ve eski kitleleri yakalayamaz oldu irc sunucular.

Bir çok kurumsal firmada artık sunucularını kapatmıştı;

e-kolay

teklan

ttnet

superonline

mynet

doruk

gibi öncü sunucular kapılarına kilit vurup sadık mirc kitlesine başınızın çaresine bak dercesine yarı yolda bırakıverdi.

şimdi her nekadar sayılı sunucular kalsada kitle asla bırakmadı bu eskinin sohbet alışkanlığını.

Ama tabi populer olma özelliğini kaybetmeninde önünü kesemedi.

 

 

Kısa Yollar Sayfa Sonu - Sayfa Başı Hızlı Düzenleme

Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.

Powered by WordPress | Free Best Free WordPress Themes | Thanks to WordPress Themes Free, WordPress Themes and Themes Directory